Konsultacje

Konsultacje indywidualne w miejscu zamieszkania podopiecznych

Diagnoza

Diagnoza potrzeb podopiecznych

Szkolenia

Szkolenia dla kadry pedagogicznej placówek oświatowych

Sprzęt

Pomoc w doborze sprzętu i oprogramowania

Materiały

Przystosowanie materiałów dydaktycznych

Ośrodek Wsparcia Edukacji
osób z dysfunkcją wzroku

Rozwiązania informatyczne dla osób z dysfunkcją wzroku

Współczesne urządzenia mobilne

Coraz większą popularność wśród urządzeń zaliczanych do kategorii komputerów przenośnych i smartphone'ów zdobywają mobilne urządzenia z ekranem dotykowym. Choć rynek producentów tego typu rozwiązań jest bardzo rozbudowany to systemy operacyjne w nich stosowane pozostają dziś praktycznie tylko trzy: Android firmy Google, iOS formy Apple oraz Windows Phone firmy Microsoft.

Poza wymienionymi systemami dostępny jest jeszcze Symbian firmy Nokia, którego przyszłość wydaje się być przesądzona i w najbliższych latach najprawdopodobniej przestanie być stosowany. Jednak na chwilę obecną jest on ciągle bardzo popularny na rynku telefonów komórkowych przeznaczonych dla osób niewidomych, ze względu na profesjonalne komercyjne czytniki ekranu dostępne dla tego systemu (np. Talks - wsparcie telefonów z klawiaturą).

Na dzień dzisiejszy to firma Apple wprowadziła do swojego produktu rozwiązanie najbardziej dostosowane dla potrzeb osób niewidomych – funkcjonalność o nazwie „Voice Over” dla systemu iOS. Jej konfigurację można znaleźć w panelu "Dostępność" opcji "Ogólne" głównych ustawień. Pozwala ona na pracę na urządzeniu mobilnym (iPhone oraz iPad) za pomocą specjalnych gestów zupełnie bez konieczności wspierania się wyświetlanym obrazem.
Rozwiązania w produkcie Android są na chwilę obecną gorsze, jednak sam system jest bardzo intensywnie rozwijany dlatego należy śledzić zmiany dostępnych w nim funkcji.
Niestety autor niniejszej części poradnika w chwili jego tworzenia nie ma żadnych informacji o rozwiązaniach tego typu dostępnych w systemie Windows Phone.

System iOS posiada również bardzo sprawnie działającą, wbudowaną funkcję powiększania całego wyświetlanego obrazu o prostej nazwie „Zoom” (czyli przybliżenie). W innych systemach możemy również stosować powiększenia czcionki oraz zmianę kolorystyki, jednak na razie bez narzędzi komercyjnych nie osiągnie się takiego efektu jak w produktach mobilnych firmy Apple.

Urządzenia mobilne wraz ze zwiększaniem swej mocy obliczeniowej mają również coraz większy potencjał wspierania osób z dysfunkcją wzroku. Zapewne skomplikowane urządzenia przenośne są też najbliższą przyszłością osób niewidomych. Przykładem niech będzie świetne oprogramowanie pozwalające na odczytanie dowolnego tekstu zrobionego za pomocą aparatu fotograficznego wbudowanego w praktycznie wszystkie modele współczesnych telefonów komórkowych (dla systemu Symbian to KNFB Reader lub TextScout – działają tylko na nielicznej grupie telefonów, które muszą posiadać bardzo dobry aparat). Taki asystent to wielka pomoc dla osoby niewidomej, która przy sprawnym wykorzystaniu tego narzędzia staje się zupełnie niezależna w wielu nowych sytuacjach.

W ramach podsumowania następująca rada: zawsze należy sprawdzić możliwości aktualnie dostępnych urządzeń mobilnych w kontekście wsparcia osób z dysfunkcją wzroku i wybrać to, które zapewnia rozwiązanie wystarczające.

projekt i wykonanie: kudlacik.eu